średniowieczny flet Herne Bay
Dźwięczy w prasie

Średniowieczny flet z hrabstwa Kent

Posted on in Dźwięczy w prasie

Na północnym wybrzeżu hrabstwa Kent w miejscowości Herne Bay odkryto średniowieczny flet.

Archeolodzy z zespołu Cotswold Archaeology w ubiegłym roku przeprowadzili badania na wielokulturowym stanowisku położonym na południe od Hillborough. Nawarstwienia kulturowe sięgają w tym miejscu od epoki brązu, poprzez okres rzymski aż do XV wieku. Na jednym z obszarów badanego terenu natrafili na pozostałości wiejskiej zagrody w postaci półziemianki, charakterystycznej dla średniowiecznego krajobrazu Kent. W obrębie zagrody znajdował się także dół wypełniony fragmentami ceramicznych naczyń datowanymi na okres między XII i XV wiekiem. W ich towarzystwie spoczywał kościany aerofon.

Instrument wykonany został z kości piszczelowej owcy/kozy. Posiada 5 otworów palcowych wierzchnich i jeden spodni. Wstępnie odkrywcy określili go jako flet wargowy. Stan jego zachowania jest bardzo dobry, choć posiada niewielkie uszkodzenia w obrębie ustnika. Prace badawcze dotyczące tego zabytku, jak i całego stanowiska nadal trwają.

Znaleziska instrumentów muzycznych są bardzo rzadkie, jednak aerofony kościane pozostają najpopularniejszą grupą spośród tego rodzaju zabytków. Najbliższą analogię do omawianego fletu z Herne Bay stanowi znalezisko z 1964 roku z Keynsham Abbey w hrabstwie Somerset. Flet ten na podstawie towarzyszącej mu monety wydatowano na połowę XIV wieku.

Źródło: Cotswold Archaeology
Zdjęcie: Cotswold Archaeology

Jeśli ten tekst spodobał Ci się, lub pomógł znaleźć informacje, zachęcam do wsparcia:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Facebook Comments

Leave a Reply