Flet anglosaski, Cambridgeshire.
Dźwięczy w prasie

Flet z angielskich wieków ciemnych

Posted on in Dźwięczy w prasie

Dobiegają końca jedne z największych angielskich wykopalisk ostatnich lat. Badania pod autostradę A14, przebiegającą przez hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire), przez ostatnie dwa lata przyniosły szereg odkryć związanych z fazami osadniczymi sięgającymi 6 tysięcy lat wstecz.

Jednym z największych sukcesów archeologów było odkrycie osad z tzw. wieków ciemnych, czyli okresu wczesnego średniowiecza. Wówczas, po załamaniu się Imperium Rzymskiego, Wyspy Brytyjskie zostały skolonizowane przez germańskie ludy Anglów, Sasów i Jutów. Osadnictwo anglosaskie w kraju wciąż pozostaje słabo zbadane, często ze względu na położenie w miejscu współczesnych miast. Ewenementem jest więc zbadanie tak dużego skupiska osadniczego jak to w Cambridgeshire. Odkryto łącznie trzy osady datowane między V a XI wiekiem, z czego największa liczyła sobie 50 budynków. W jednej z chat natrafiono natomiast na zabytek pozostający świadectwem kultury artystycznej mieszkańców.

Fragment fletu wyrzeźbionego z kości jelenia według kierownika badań, Steve’a Sherlocka, dowodzi, że wbrew powszechnemu mniemaniu nie byli to ludzie prymitywni, lecz posiadający własną kulturę artystyczną. Szczególną uwagę zwraca sposób opracowania powierzchni kości – rzeźbienia mogą świadczyć, iż nie była to prosta pasterska piszczałka, lecz bardziej wyrafinowany instrument. Badacze przypuszczają, że może być pozostałością po aerofonie złożonym z dwóch piszczałek, podobnym do antycznego aulosu.

Więcej o badaniach tutaj:
J. Urbanus, Building a road through history, Archaeology

Źródło fotografii:
molaheadland.com

Jeśli ten tekst spodobał Ci się, lub pomógł znaleźć informacje, zachęcam do wsparcia:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Facebook Comments

Leave a Reply