Dźwięczy w prasie

Średniowieczna kolęda odkryta na nowo

Posted on in Dźwięczy w prasie

W wigilię w katedrze w Newcastle miała miejsce niezwykła premiera. Po raz pierwszy – dla współczesnych słuchaczy – wykonana została zapomniana przez historię średniowieczna kolęda z XV wieku.

Rękopis sprzed 550 lat znalazł i zbadał w bibliotece uniwersytetu w Cambridge Andrew Wathey, muzykolog i jeden z założycieli Digital Image Archive of Medieval Music. Melodia zachowała się na fragmentach pergaminu pochodzącego z księgi liturgicznej, którego użyto wtórnie do obłożenia innego rękopisu. Aby przepisać nuty badacz musiał złożyć melodię w całość z niewielkich elementów, co porównał do pracy archeologa. Jak zaznaczył, jest to znalezisko unikatowe ze względu na małą ilość zachowanego repertuaru kolędowego z tamtych czasów. Choć znane są średniowieczne teksty opowiadające o narodzinach Chrystusa, to zwykle nie towarzyszą im zapisy nutowe. Ten przypadek zadziwia tym bardziej, że melodię zapisano w księdze liturgicznej. Zwyczajowo zamieszczano w nich jedynie śpiewy związane ściśle z liturgią.

Parit Virgo filium wykonał chór dziecięcy Newcastle Cathedral Choir pod dyrekcją Iana Robertsa w ramach trwającego Festival of Nine Lessons and Carols.

Nagranie dostępne na stronie Classic FM

Źródło: The Telegraph Classic FM

Jeśli ten tekst spodobał Ci się, lub pomógł znaleźć informacje, zachęcam do wsparcia:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

Facebook Comments

Leave a Reply