Pozostałe

Na dobry początek…

Posted on in Pozostałe

Każdy z nas zna tę niesamowitą zdolność muzyki do przenoszenia w czasie i w przestrzeni… A gdyby tak pozwolić piosence przenieść się nie kilka lat wstecz, lecz… kilkaset? Muzyka może stać się dla nas prawdziwym wehikułem czasu, o czym doskonale wiedzą choćby twórcy ścieżek dźwiękowych do filmów i gier.

Szkoła przyzwyczaiła nas do myślenia o historii muzyki w kategoriach wielkich mistrzów. Jednak czy w epoce Monteverdiego lub Bacha ludzie idący do karczmy śpiewali ich opery i kantaty? Czy na prawdę na tym zaczynają się i kończą dzieje naszej kultury?
Sporo wiemy na temat muzyki ludowej w XX wieku. Natomiast odpowiedź na pytanie czy możemy tę wiedzę przenosić wstecz nie jest prosta. Razem sięgnijmy do źródeł i spróbujmy wyobrazić sobie życie muzyczne wsi i miast w średniowieczu oraz wczesnej nowożytności…

Czy jest to blog o muzyce dawnej? Trochę tak i trochę nie. Być może trafniejsze będzie stwierdzenie muzyka tradycyjna, choć ta często kojarzona jest z muzyką ludową epok najnowszych.
Blog Wehikuł Dźwięku to mój osobisty projekt, podczas którego postaram się przenieść siebie, a także czytelników (i słuchaczy) kilka stuleci wstecz, próbując odpowiedzieć na pytanie co grał i śpiewał zwykły Kowalski w czasach, kiedy disco polo jeszcze nie istniało.

Aleksandra Łyczywek, magister archeolog oraz licencjonowany teoretyk muzyki. Moją wielką pasją jest archeologia muzyki, więc po godzinach odkurzam pędzelkiem dawne źródła szukając początków muzykalności ludzkiej duszy.

 

Facebook Comments

Leave a Reply